Wirtualizacja środowiska informatycznego (serwerów)

Wirtualizacja środowiska informatycznego (serwerów)

Wirtualizacja środowiska informatycznego (serwerów) polega na użyciu maszyn wirtualnych zamiast ich fizycznych odpowiedników. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa całego środowiska oraz na ograniczenie kosztów.

Zasada działania

Tego typu rozwiązania opierają się na 2 rodzajach serwerów: fizyczne maszyny zwane gospodarzami i maszyny wirtualne, które za pomocą odpowiednich narzędzi są uruchamiane na tych pierwszych. Każdy fizyczny serwer (w zależności od wydajności) może obsługiwać wiele maszyn wirtualnych. Systemy pracujące na gospodarzu mogą być w prosty, bezpieczny i szybki sposób przeniesione między fizycznymi serwerami.

Zwiększone bezpieczeństwo

Możliwość przenoszenia wirtualnych maszyn między fizycznymi serwerami sprawia, że awaria jednego z nich nie powoduje zakończenia świadczenia przez nich usług. Dobrym rozwiązaniem jest budowa klastra niezawodnościowego. Logiczne maszyny działające pod kontrolą odpowiedniego oprogramowania klastrującego są automatycznie przełączane między jego węzłami w przypadku wykrycia awarii jednego z nich.

Wirtualizacja pomaga także podczas wykonywania Backupów. Oprócz oczywistej metody ich wykonywania polegającej na kopiowaniu baz danych oraz pików serwera możemy wykonać kopię całej logicznej maszyny. Zaoszczędzi to bardzo dużo czasu w przypadku uszkodzenia systemu operacyjnego.

Dzięki zastosowaniu migawek wykonywanie wszelkich zmian na maszynach logicznych jest bezpieczne. Nawet w przypadku błędu lub uszkodzenia systemu operacyjnego możemy w łatwy sposób wrócić do stanu przed wykonaniem zrzutu danych (migawki).

Ograniczenie kosztów

Budowa środowiska zwirtualizowanego na początku jest droższe ponieważ wymaga kupienia odpowiednio mocniejszych serweraów, które dodatkowo muszą obsługiwać technologię wirtualizacji. Jednak każdy z nich może obsługiwać wiele środowisk logicznych co pozwala na ograniczenie kosztów podczas wdrażania kolejnych systemów.

Hyper-V

Virt-Manager

Wygodna praca i testowanie

Użycie logicznych maszyn pozwala w komfortowy sposób pracować i testować nowe rozwiązania. Przygotowanie nowego wirtualnego serwera nic nie kosztuje dzięki czemu możemy do woli testować działanie różnych konfiguracji serwerów i stacji końcowych.

Więcej artykułów na: https://einformatyka.com.pl/index.php/artykuly-poradniki-materialy-informacyjne-instrukcje/

Please follow and like us:

Dodaj komentarz