Oprogramowanie znane z systemu windows na Linux-ie

Oprogramowanie znane z systemu Windows na Linux-ie

Dynamiczny rozwój systemu Linux doprowadził do powstania dużej ilości dystrybucji. Jedne bardzo wyspecjalizowane i przeznaczone dla ekspertów dziedzinowych tj. KlaiLinux a inne proste w użyciu i przyjazne dla użytkowników domowych. Dla tych drugich najlepsze będą dystrybucje Mint lub Ubuntu. Posiadają one przyjazny graficzny interfejs i nie wymagają znajomości skryptów. Choć ich repozytoria są bardzo bogate to ktoś, kto przesiada się z Windowsa może odczuć brak niektórych aplikacji. Nie jest to jednak problem gdyż oprogramowanie znane z systemu Windows na Linux-ie również będzie działać.

Oprogramowanie PlayOnLinux

Oprogramowanie PlayOnLinux umożliwia emulowanie systemu WindowsXP na Linux-ie. Pozwala ono instalować programy przeznaczone naMicrosoftowe systemy operacyjne. Po włączeniu, w zależności odpotrzeb dodaje on wymagane rozszerzenia oraz tworzy wirtualny dysktwardy dla aplikacji. Można w taki sposób instalować prawie każdeoprogramowanie (Rysunek 1).

Oprogramowanie znane z systemu Windows na Linuxie
Rysunek 1: Oprogramowanie znane z systemu Windows na Linuxie

Problemy z programami windowsowymi na Linux-ie.

Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Jedną z nich jestproblem z niestandardowymi rozdzielczościami. W takim przypadkujakaś część ekranu może zostać obcięta. Dotyczy to przedewszystkim gier. Rozwiązaniem może okazać się uruchomienieaplikacji w oknie (Rysunek 2).

Oprogramowanie znane z systemu Windows na Linuxie
Rysunek 2: Gra Heroes IV uruchomiona w oknie

Innym problemem jest mała ilość FPS. Wpływa to na jakość rozgrywki. Dla gier lepiej jest zainstalować Steam-a dla systemu Linux. Oczywiście problemy te dotyczą tylko części programów i w większości przypadków możemy nie zauważyć różnicy w działaniu na Windowsie i Linux-ie.

Podsumowanie

Najnowsze dystrybucje Systemu Linux są przyjazne dla zwykłego użytkownika. Pozwalają również na instalację programów Windowsowych oraz gier.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz