Webowe aplikacje produkcyjne (aplikacje udostępniane przez sieć)

Webowe aplikacje produkcyjne (aplikacje udostępniane przez sieć)

Obecnie coraz częściej w firmach można spotkać webowe aplikacje produkcyjne (aplikacje udostępniane przez sieć). Pomagają one w szkoleniu pracowników (platforma edukacyjna Moodle), ułatwiają zarządzanie rozbudowanymi projektami (Redmine) a nawet umożliwiają kompleksowe zarządzanie całą firmą od magazynu po księgowość. Nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania na stacjach końcowych. Działają na większości systemów operacyjnych Windows, Linux, Mac. Dane są scentralizowane co bardzo ułatwia proces tworzenia kopii bezpieczeństwa.

 

Skalowalność

Dzięki zastosowaniu webowych aplikacji produkcyjnych możemy precyzyjnie określić kto ma do niej dostęp. Odpowiednio modyfikując serwer oraz środowisko, w którym ona działa można zdefiniować w jakich sieciach będzie dostępna:

  • Tylko określone adresy IP
  • Tylko sieć lokalna
  • Tylko zdefiniowane sieci – np. w przypadku połączneia wielu oddziałów firmy za pomocą VPN-u. Zastosowanie szyfrowanego połączenia między lokalizacjami pozwoli na bezpieczny dostęp do programu bez konieczności jego udostępniania w sieci Internet.
  • Udostępnienie aplikacji w sieci Internet – dostęp do programu ma każdy.
  • Inne – Po połączeniu z domeną lub innymi systemami mogą one zarządzać dostępem oraz hasłami

Usługi katalogowe (Active Directory) pozwalają na zsynchronizowanie hasła systemowego użytkownika z aplikacją oraz zarządzanie dostępem za pomocą AD.

Łatwy dostęp

Zastosowanie oprogramowania działającego w przeglądarce internetowej nie wymaga instalacji dodatkowych składników systemu. Ponadto będzie ono działać w większości systemów operacyjnych: Windows, Linux, Mac a nawet Android. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu.

Bezpieczeństwo

Choć wydaje się, że tego typu rozwiązania nie są bezpieczne to wszystko zależy od konfiguracji systemu i samej aplikacji. Nawet w przypadku udostępniania jej przez Internet możne ona zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Dostęp można ograniczyć za pomocą haseł, szyfrowania przesyłanych informacji lub całego połączenia między serwerem a stacją końcową. Umożliwiają one również ograniczenie dostępu do plików programu oraz bazy danych.

Jeśli aplikacja webowa działa dodatkowo w odizolowanej od Internetu sieci wewnętrznej to atak na nią jest jeszcze trudniejszy, ponieważ nie przechowuje ona danych na stacji końcowej tylko serwerze.

Centralizacja danych i Backup

Dzięki umieszczeniu wszystkich plików programu oraz bazy danych na jednym serwerze (lub grupie np. w przypadku wysokodostępnych klastrów) administrator może w prosty i szybki sposób nimi zarządzać. Nigdy również nie zdarzy się utrata danych wynikająca np. z uszkodzenia stacji końcowej.

Centralizacja danych sprawia, że konfiguracja ich automatycznego Backupu jest wyjątkowo prosta.

Wady

Nawet najlepsze oprogramowanie ma wady. Tak jest i w tym przypadku. Brak plików przechowywanych na komputerze użytkownika wcześniej było wymienione jako zaleta. Niestety w przypadku nagłej utraty dostępu do sieci, w której działa aplikacja może spowodować utratę danych, na których aktualnie pracowaliśmy (a przynajmniej do czasu ostatniego ich zapisu).

 

Podsumowując. Oprócz braku odporności na utratę połączenia z serwerem webowe aplikacje produkcyjne posiadają wiele zalet. Warto więc rozważyć zastosowanie tego typu rozwiązań w swojej firmie.

Więcej artykułów: https://einformatyka.com.pl/index.php/artykuly-poradniki-materialy-informacyjne-instrukcje/