Hyper-V-b

Jak włączyć Hyper-V w Windows 10 i Windows 7

Hyper-V czyli Microsoftowe oprogramowanie do obsługi wirtualnych maszyn. Pozwala ono na uruchomienie wielu systemów operacyjnych (Windows, Linux, inne) na jednym hoście fizycznym. Znajduje on coraz więcej zastosowań od testowania różnych rozwiązań w odizolowanym środowisku po obsługę maszyn produkcyjnych w dużych firmach. Pozwala on również na wykonywanie okresowych Backupów całego środowiska. W tym artykule skupimy się jednak na pytaniu „Jak włączyć Hyper-V w Windows 10 i Windows 7”.

Wymagania

Aby można było zainstalować Hyper-V konieczne jest posiadanie procesora z obsługą wirtualizacji. W przeciwnym przypadku zaczną pojawiać się błędy podczas instalacji w/w oprogramowania lub próby jego użycia. Najlepiej jest więc przed przejściem dalej sprawdzić na stronie producenta czy wymagania sprzętowe zostały spełnione (Rysunek 1).

 

Jak włączyć Hyper-V w Windows 10 i Windows 7
Rysunek 1: Specyfikacja procesora.

 

Oraz wejść do Bios-u swojego komputera i sprawdzić czy odpowiednia funkcja jest włączona (Rysunek 2).

Bios
Rysunek 2: Bios.

 

Instalacja

Aby zainstalować Hyper-V należy przejść do okna „Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Programy i funkcje”. Można to zrobić przez naciśnięcie klawisza Windows i wpisanie Panel sterowania a następnie wybranie ikonki „Programy”, „Programy i funkcje”. Taki sam efekt osiągniemy przez włączenie dowolnego katalogu i wpisanie w nagłówku „Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Programy i funkcje” (Rysunek 3).

 

Panel sterowania
Rysunek 3: Panel sterowania.

 

W wyświetlonym oknie wybieramy „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” (Rysunek 4).

 

Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows
Rysunek 4: Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows.

 

Dalsze kroki wymagają uprawnień administratora więc jeśli ich nie posiadamy to teraz musimy podać jego login i hasło.

W wyświetlonym oknie „Funkcje systemu Windows” musimy znaleźć pozycję „Hyper-V”, zaznaczyć ją i wszystkie powiązane z nią elementy (Rysunek 5).

 

Funkcja Hyper-V
Rysunek 5: Funkcja Hyper-V.

 

Po zatwierdzeniu naszego wyboru przez kliknięcie przycisku OK rozpocznie się automatyczna instalacja. Na zakończenie musimy wykonać restart systemu.

Please follow and like us:

Jedna myśl na temat “Jak włączyć Hyper-V w Windows 10 i Windows 7

Dodaj komentarz