Hyper-V czyli Microsoftowe oprogramowanie do obsługi wirtualnych maszyn. Pozwala ono na uruchomienie wielu systemów operacyjnych (Windows, Linux, inne) na jednym hoście fizycznym. Znajduje on coraz więcej zastosowań od testowania różnych rozwiązań w odizolowanym środowisku po obsługę maszyn produkcyjnych w dużych firmach. Pozwala on również na wykonywanie okresowych Backupów całego środowiska. W tym artykule skupimy się jednak na pytaniu „Jak włączyć Hyper-V w Windows 10 i Windows 7”.
Wymagania
Aby można było zainstalować Hyper-V konieczne jest posiadanie procesora z obsługą wirtualizacji. W przeciwnym przypadku zaczną pojawiać się błędy podczas instalacji w/w oprogramowania lub próby jego użycia. Najlepiej jest więc przed przejściem dalej sprawdzić na stronie producenta czy wymagania sprzętowe zostały spełnione (Rysunek 1).
Oraz wejść do Bios-u swojego komputera i sprawdzić czy odpowiednia funkcja jest włączona (Rysunek 2).
Instalacja
Aby zainstalować Hyper-V należy przejść do okna „Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Programy i funkcje”. Można to zrobić przez naciśnięcie klawisza Windows i wpisanie Panel sterowania a następnie wybranie ikonki „Programy”, „Programy i funkcje”. Taki sam efekt osiągniemy przez włączenie dowolnego katalogu i wpisanie w nagłówku „Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Programy i funkcje” (Rysunek 3).
W wyświetlonym oknie wybieramy „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” (Rysunek 4).
Dalsze kroki wymagają uprawnień administratora więc jeśli ich nie posiadamy to teraz musimy podać jego login i hasło.
W wyświetlonym oknie „Funkcje systemu Windows” musimy znaleźć pozycję „Hyper-V”, zaznaczyć ją i wszystkie powiązane z nią elementy (Rysunek 5).
Po zatwierdzeniu naszego wyboru przez kliknięcie przycisku OK rozpocznie się automatyczna instalacja. Na zakończenie musimy wykonać restart systemu.
nie ma już Biosu w kompach, jest ten drugi – głupi, a znim rudno się dogaać.